‘ÖNCE AHLAK, SONRA BAŞARI’

Belediye Başkanı ve Kulübümüz Onursal Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü ve Çorum Belediyespor Kulüpleri hakkında Mevlana Otoparkı üst katında bulunan Mevlana Spor Salonu'nda Bir basın toplantısı düzenledi.
Belediye Başkan Yardımcısı ve Kulüp Başkanımız Zeki Gül, Başkan Yardımcımız Ömer Balaban, Amatör İşler Sorumlumuz Mustafa Ercan, Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nadir Solak, her iki kulübün yöneticilerinin ve sporcuların hazır bulunduğu toplantıda belediyenin spora bakış açısını anlatan Başkan Külcü, her yerde, her zaman, herkes için spor anlayışı ile yürütülen çalışmaların olduğunu kaydetti.
Belediye bünyesindeki lisanslı sporcuları artırmaya yönelik olarak çalışmaların olduğunu dile getiren Külcü, lisanslı sporcu yetiştirmeye yönelik olarak çalışmaların çok daha önem arz ettiğini dile getirdi.
Bir yıl önce yaptıkları değerlendirme sonucunda Belediyespor Kulübü dışında Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü kurma kararı aldıklarını hatırlatan Başkan Külcü, 21 branş olmasına rağmen ağırlığı futbolun oluşturduğunu, diğer branşların geride kaldığını, bu durumu yok etmek için ikinci bir spor kulübün kurulduğunu ifade etti. Külcü, kısa sürede alınan neticelere bakıldığında doğru bir karar alındığının da görüldüğünü vurguladı.
Futbol takımının da bu doğrultuda yönetimsel anlamda yavaş yavaş dışa açılmasına da olanak sağlandığını belirten Başkan Külcü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın federasyonların, spor kulüplerinin belediyelerle işbirliği kurmaları yönündeki direktiflerini de hatırlatırken, bu doğrultuda hareket ettiklerini anlattı. Süper Ligin ilk haftasında 198 futbolcunun sahaya çıktığını, bunların 136’sının yabancı, 15 tanesinin Avrupa’da yetişen Türk, geriye kalan 47’sinin Türkiye’den yetişen futbolcu olduğu istatistiğini paylaşan Başkan Külcü, daha sonra da branşlarla ilgili bilgileri paylaştı.
Hitit Halk Koşusu’nun ilkinin 900 kişinin katılımı ile 2015 yılında düzenlendiğini hatırlatan ve 2016’da 1500 katılımla ulusal boyutta yapılan koşunun ardından 2017 yılında yapılan 3. Koşunun 1. Yıldız kategorisinde yapıldığını söyleyen Külcü, organizasyondaki performansın Avrupa Atletizm Birliği’nin dikkatini çektiğini ve bundan sonraki koşuların 3 yıldızlı yarışları kategorisine kabul edildiğini açıkladı. Külcü, bundan sonraki hedefin 5 yıldızlı kategoriye çıkmak olduğunu dile getirdi.
Badminton takımının Ankara’da yapılan müsabakalarda başarılı neticeler alarak Süper Ligde mücadele etme hakkı elde ettiğini kaydeden Başkan Külcü, Masa Tenisi branşındaki gelişmeleri de anlattı.
Voleybol takımının da 2. Ligde ilk sezonunu geçiriyor olmasına rağmen ligde 4. Sırada bulunduğunu ifade eden Başkan Külcü, ilk iki takımın play-off oynayacağı gruptaki hedeflerinin ilk 2 olduğunu dile getirirken, bu konuda voleybol severlerden takımlarına destek vermelerini istedi.
Futbol takımı ile ilgili basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Külcü, başarılı sporcuları da ödüllendirdi.
BİNİCİLİK TESİSİ 2018’DE BİTİYOR
Belediye Başkanı ve Onursal Başkanımız Muzaffer Külcü, Belediye Binicilik tesisinin 2018 yılı bahar aylarından itibaren kullanıma açılacağını bildirdi.
Basın toplantısında futbol takımı ile ilgili olarak da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Binicilik tesisinin yakından takip ettiğini anlatan Başkan Külcü, tesisin bu yılın sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini, 2018 yılının bahar aylarından itibaren tesislerin kullanıma açılacağını kaydetti.
Biniciliğin hem spor, hem tarihsel, hem de tedavi amaçla tercih edilen bir yöntem olduğunu söyleyen Külcü, bütün bunların değerlendirildiğinde iyi bir hizmetin daha Çorum’a kazandırılacağını düşündüğünü anlattı.
TARAFTAR YÜREĞİNİ ELİNE ALIP MAÇA GELENDİR
Belediye Başkanı ve Onursal Başkanımız Muzaffer Külcü, Çorum Belediyespor’un Elaziz Belediye yenilgi ve Osmaniye maçında çıkan olaylarla ilgili herkesin mesuliyetinin olduğunu belirtti.Çorum Belediyespor’un iç saha ve deplasman maçlarındaki performansıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Başkan Külcü, “Hiç kimse bir yerde mazeret aramasın. Bunu en başta kendime, sonra kulüp yöneticilerine, hocamıza, futbolcularımıza, taraftarlarımıza söylüyorum. Eğer bir yerde kusur, yanlışlık varsa, orada bulunan herkesin mesuliyeti vardır. Biz bu sahada galip geldik, berabere kaldık, yenildik. Biz sorunun nerede olduğunu baktığımız zaman görüyoruz” dedi.
Ligin uzun soluklu bir yarış olduğunu ve ligde 34 maçın oynanacağını dile getiren Külcü, ister, futbolcu, ister hoca, ister yönetici, isterse de taraftar yapsın herkesin sinirlerine hakim olması gerektiğini, aksi takdirde bedeline herkesin katlanacağını vurguladı.Çorum’un taraftar problemi olduğuna işaret eden Başkan Külcü, taraf ile seyirci arasında ayrım yaparken, “taraftar yüreğini eline almış olarak sahaya gelendir. Seyirci ise tribünde çekirdek çitleyendir. Tribünler kimsenin nefsini tatmin etme yeri değildir. Biz bir heyecana ortak olmak, şampiyonluğun mutluluğunu birlikte yaşamak istiyoruz” diye konuştu.Külcü, Elaziz Belediye maçının sonucunun böyle olmasının, Osmaniye maçından sonra çıkan olaylar olduğunu iddia ederken, yaşanan olayları bir kez daha hatırlattı.Başkan Külcü, protokol tribünde yaşananlar konusunda da Kulüp Başkanı zeki Gül ve Başkan Yardımcısı Ömer Balaban’a bir çalışma yapmaları talimatı verdi. Sahaya giren taraftarlarla ilgili olarak da il spor güvenlik kurulu tarafından bir takım uygulamalar yapıldığını ifade eden Başkan Külcü, Osmaniye maçında rakip takım futbolcularından birinin tahriklerine değinirken, “Herkes kendisine yüklenen sorumluluğun gereğini yerine getirirse bu yaşadıklarımızı yaşamayız” ifadelerini dile getirdi.Tribünlerde taraftarlık bilincinin oluşturulması konusunda bir soru üzerine de Başkan Külcü, “Eski alışkanlıklarımız eski stadda kalsın, yeni stadda yeni alışkanlıklarımızla geçelim. Protokol tribünü başta olmak üzere yeni stadda değişimleri yapabiliriz. Kurumsallaşma adına yeni çalışmalar yapılabilir” şeklinde konuştu.
GEREKLİ TAKVİYELER YAPILACAKTIR
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediyespor’a devre arasında transfer yapılabileceğini açıkladı.Devre arasında transfer yapılıp yapılmayacağı konusundaki soru üzerine Başkan Külcü, sezon ortasında transfer konusunda iyi hamle yapılması gerektiğini söyledi. Belediye Başkanı olarak kanaatinin takımda 1-2 noktada takviye ihtiyacının olduğu yönünde olduğunu dile getiren Başkan Külcü, yapılacak transferin takıma güç katacak düzeyde olması gerektiğini dile getirdi.
Yönetimin, hoca ile birlikte gereken çalışmaları yapacağını söyleyen Başkan Külcü, takviye gerekiyorsa, gerekenin yapılacağını anlattı. Takımın yaş ortalamasının 22-23 olduğunu ve geçen yıldan 6-7 yaş daha genç bir kadro oluşturulduğunu ifade eden Külcü, mevcut kadronun 3-4 takviye ile 2. Lige yükselinmesi halinde orada da başarılı olacağına inandığını vurguladı.Başkan Külcü, takımda uyguladıkları başarıya yönelik prim uygulaması konusunda da açıklamalar yaptı. Şampiyon olmak için maç başı 2+ puan alınması gerektiğini dile getiren Başkan Külcü, “2 puan altını zaten maç başı, transfer ücreti olarak veriyoruz. Primi de bizi şampiyonluğa götürsünler diye veriyoruz. O nedenle böyle bir uygulamayı hayata geçirdik” diye konuştu.
Belediye Başkanı ve Çorum Belediyespor Onursal Başkanımız Muzaffer Külcü, Belediyespor kaptanı Abdullah’ın Elaziz maçındaki davranışlarının kendisine hiç yakışmadığını söyledi.Elaziz Belediyespor maçında kırmızı kart gören Abdullah Karmil’e yönelik bir soruyu da yanıtlayan Başkan Külcü, Elaziz Belediye maçındaki yenilgiden dolayı tüm takıma ceza verildiğini bildirdi.Külcü, “Abdullah bu takımın abisi, bu takımı kaptanı, bu takımın lideridir. Öyleyle, kaptanın, liderin, ağabeyin bu olgunluk içinde davranması lazım. Koluna bant takmakla bunlar olmuyor. Abdullah’tan bizim beklediğimiz şey, kolundaki bandın ağırlığına yakışır şekilde davranmasıdır. Son maçta affedilmesi mümkün olmayan bir hata yaptı. Tecrübesine, yakışmayan bir davranışta bulundu.Federasyon tarafından 3 maç oynamama ve 1500 TL para cezası verildiğini açıklayan Külcü, Abdullah’ın 3 maç oynayamayarak maç başı alamayacağını, kulüp olarak da ayrıca para cezası uygulamasının kararlaştırıldığını sözlerine ekledi.